Jak wybrać odpowiednie okucia do drzwi?

2019-01-24

Jeśli chcesz wybrać właściwe okucia do drzwi, musisz przede wszystkim wiedzieć, czym tak naprawdę one są. Okucia do drzwi to w gruncie rzeczy wszystkie części, które gwarantują prawidłowe działanie skrzydła drzwiowego, tzn. zawiasy, klamki, blachy czy wkładki. Niestety, same walory estetyczne to nie wszystko, by okucia do drzwi http://www.agas.pl/ wybrać dobrze. Należy wziąć pod uwagę rodzaj drzwi oraz materiał, z którego zostały wykonane. Nie bez znaczenia pozostaje także przeznaczenie danych drzwi w przyszłości.


OKUCIA DRZWI DREWNIANYCH


Drzwi drewniane są prawdopodobnie najczęściej wybieranym rodzajem drzwi wśród wszystkich, którzy decydują się na zakup domu lub mieszkania. W tym przypadku rodzajów okuć jest naprawdę dużo. Klamek i zamków, które będą pasowały do drzwi drewnianych jest naprawdę dużo, zatem nie to stanowi problem. Warto wziąć jednak pod uwagę, że drzwi drewniane są najczęściej naprawdę dość masywne, dlatego warto skupić się na zawiasach do drzwi i wybrać te, które podołają obciążeniu. Czasem zdarza się, że ktoś korzysta z elektronaczepów, jednak to rozwiązanie sprawdzi się znacznie lepiej w przypadku drzwi przemysłowych aniżeli tych, które potrzebujesz w swoim domu. Okucia do drzwi drewnianych są wykonywane z bardzo różnych materiałów - m.in. stali, aluminium, mosiądzu, brązu czy wielomateriałów.


OKUCIA DO DRZWI SZKLANYCH


Bardzo ważne w konstrukcji drzwi szklanych jest to, by miejsce styku okucia i drzwi nie było przesadnie obciążone w jednym kierunku. Można rozwiązać to na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest taki, by zastosować okucie do drzwi, które samo w sobie już rozprasza energię. Innym rozwiązaniem jest montaż specjalnych gumowych wkładek amortyzacyjnych. Warto wspomnieć, że drzwi szklane różnią się od innych tym, że okucie nie może wpływać na osłabienie całej konstrukcji skrzydła. Okucia do drzwi szklanych montowane są na zewnątrz, a to znacząco podnosi ich estetykę, ale także funkcjonalność. Bardzo rzadko stosuje się do nich zaczepy, a materiały, z jakich mogą być wykonane okucia do drzwi szklanych to m.in. aluminium, stal nierdzewna, sztuczna guma czy tworzywa amortyzujące.


OKUCIA DO DRZWI - CZY FUNKCJONALNE OZNACZA BRZYDKIE?


Twój dom to twoje królestwo. Spędzisz w nim całe życie, dlatego zrozumiałe jest, że chcesz czuć się w nim dobrze. A to nie będzie możliwe, jeśli nie zostaną zachowane twoje wymagania co do estetyki wszystkiego, co się w nim znajduje - także drzwi. Okucia do drzwi zatem również nie pozostają bez znaczenia. Czy okucia do drzwi, które są funkcjonalne i pasują do wybranego przez ciebie rodzaju drzwi, muszą być jednocześnie nieestetyczne?


To już nie te czasy. Współcześni producenci oferują okucia do drzwi w wielu wzorach i odcieniach - tak, by każdy mógł wybrać coś dla siebie. W sklepach budowlanych możesz wybrać okucia do drzwi błyszczące, matowe, zdobione, rzeźbione oraz te bardzo minimalistyczne. Nie ma już żadnego problemu z wyborem pasujących okuć - bez trudu znajdziesz coś klasycznego, coś nowoczesnego czy coś nietuzinkowego.

Obejrzyj nasze video

@ Copyright 2018